Výroba topného zdroje.

Pro užovky, korálovky a většinu hadů je vhodnější použít jako tepelný zdroj žárovku a jako stínítko keramický květináč vhodné velikosti. Je daleko vhodnější než topný kámen.

Zde uvedu jednoduchý návod na jeho výrobu.

K výrobě potřebujeme.

  • Tří žilovou měkkou šňůru LYS (3 x 1,5 nebo 3 x 2,5) délky jaké vy budete potřebovat.
  • Zástrčku
  • Silikonový tmel (neutrální) varuji před sanitarím, uvolňuje toxické látky a v malém prostoru by mohl nastat problém.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Zapojíme dostatečně silný  kabel (průměr vodičů minimálně 1,5 mm. 2,5 mm je ideální) jelikož je květináč keramický, není ho nutné chránit ochranným zelenožlutým vodičem. Tak ho můžete odstřihnout. Hnědý vodič zapojíme pod šroubek, který vede na středový kontakt a modrý vodič pod šroubek, který vede k závitu objímky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dobře zajistíme kabelovou příchytkou, aby se s kabelu  nevytrhla, bude držet váhu celého světla, popřípadě i zvířete. Kábel protáhneme dírou v květináči.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na dno květináče naneseme vrstvu lepidla a usadíme příchytku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Přidáme opět lepidlo a usadíme do lepidla objímku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Poté naneseme poslední vrstvu lepidla, tak aby byli všechny živé části, které by mohly přijít do kontaktu se zvířetem, byli zality v silikonovém lepidlu. Nejlépe, aby koukal jen konec závitu, tak jak vidíte na obrázku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nakonec udusáme lepidlo. používám k tomu opačný konec šroubováku, který často namáčím do vody s jarem, aby se lepidlo nepřichytilo na rukojeť šroubováku. Je důležité, aby byl vyplněn veškerý prostor. Had se potom nemůže v květináči udržet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Důležitá je taky žárovka, já používám obyčejné žárovky se závitem E 14. Ideálni jsou žárovky do trouby, vydrží více  a mají zesílené vlákno, jelikož se používají do vysokých teplot. Dají se sehnat 15 a 25 Watové. Nebo halogenovou žárovku 28 a 36 W.  Bývají dost často v Lidlu.

Pro užovky červené, korálovky a jiné soumračné a noční hady jsou zcela zbytečné UV žárovky. Stačí obyčejná je to jen zdroj tepla.

Vlevo na fotografii je halogenová žárovka a vpravo žárovka do trouby. Tyto žárovky mají ideální tvar na kterém se had neudrží a nemůže se o žárovku spálit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pokud použijete žárovku kulatou, nebo reflektorového  tvaru, hadi se po vypnutí žárovky velice rádi namotají na žárovku a ráno když se rozsvítí, tak se hadi spálí.  Hadi mají posunutý práh bolesti a leží na horké žárovce, až se jim připálí kůže. Pokud se rozhodnete používat tyto žárovky, tak je nezbytně nutné, uzavřít do květináče přístup, nějakou  ochranou mřížkou nebo pletivem.

Tyto žárovky z vlastní zkušeností nedoporučuji !!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Květináč je taky možno povrchově upravit pomocí stavebního lepidla a nátěru vodou ředitelné barvy Balakryl.

Kliknutím na obrázek se zobrazí v plné velikosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nakonec natřu květináč dvěma vrstvami polomatným polyuretanovým parketovým lakem, který je vhodný na dětské hračky. Název laku SOKRATES.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Zavěšení v teráriu a uchycení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

K spínaní topného zdroje doporučuji jednoduché mechanické nebo digitální hodiny.

Pokud by jste měli jakýkoliv dotaz k tomuto tématu,  můžete napsat do komentářů, nebo mě kontaktujte na mém osobním emailu:   palkal@seznam.cz

Přejí vám všem mnoho úspěchu v chovu :)

Komentáře