Zde je můj příběh

    Jmenuji se Lubomír Pálka a bydlím ve Valašské Bystřici, která leží asi 7 km od Rožnova pod Radhoštěm.

    Již od dětství mě zajímala příroda a obzvlášť plazi. Jako dítě jsem jezdíval se sestrou na chatu na Dolní Bečvu, kde jsem celé prázdniny coural kolem řeky Bečvy, pozoroval a dokonce i historickým fotoaparátem fotil ještěrky a hady, kteří se tam vyskytovali v hojném množství. Zhotovil jsem si první provizorní „terária“ a některé ulovené jedince jsem v nich chvíli choval, ale vždy jen chvíli, jelikož po pár dnech se jim podařilo utéct.

dolní bečva  1174kozmice 3    To jsou mé začátky, v roce 1969        A druhé foto s manželkou Hankou,           se sestrou na Dolní Bečvě                která mi s chovem pomáhá.

    Ale rodiče bohužel nesdíleli moje nadšení pro teraristiku, a aby mně nějak vyšli vstříc, pořídili mi akvárium s rybičkami. Akvaristice jsem se věnoval 30 let s výjimkou dvou let, co jsem strávil na vojně a tří let, když jsem stavěl náš dům. Specializoval jsem se a odchovával větší množství jihoamerických teter a cichlidek. V roce 2000 jsem se s manželkou pustil do podnikání v maloobchodu a ukončil chov akvarijních ryb.

    Na jaře 2008 jsem se rozhodl, že si pořídím svého prvního hada. Moje volba padla na užovku červenou, která je pro začínajícího chovatele ideálním hadem. Nejprve jsem nastudoval veškeré informace, zařídil terárium a hledal chovatele, který by mi ukázal svůj chov, abych si mohl hada vybrat. Pro prvního hada jsem si jel do 70 km vzdálené Ostravy a dovezl jsem si nakonec tři užovky červené v různých barvách. Netrvalo dlouho a měl jsem doma spoustu užovek v různých barevných a kresebných formách. Tito hadi mě doslova pohltili, jejich barevné a kresebné formy snad jen předčí krajta královská. V poslední době se mi podařily i odchovy některých vzácných barevných mutací jako první odchov v ČR a v EU. Chov těchto užovek mi přináší velikou radost, každým rokem se neskutečně těším, jaká nová barevná forma se mi podaří odchovat, a netrpělivě čekám, kdy se prořízne první mládě z vejce.

     V současné době mám v chovu i barevné formy rypáčků (Heterodon nasicus), korálovek (Lampropeltis mexicana greeri a ruthveni) a barevných forem krajt královských, (Python regius).

    Díky tomuto krásnému hobby jsem poznal spoustu nových přátel, kterých si velice vážím.      

  já a tom Houten        Snakeday Houten 2015 - společně s Tomášem Cieplým. Cepelsnakes

 

   já vašek a tom 2014     Mojí přátelé Václav Chadima Chadimasnakes a Tomáš mně poctili svou návštěvou.

 

   já jarda a tom Trnava                      Akvatera Trnava 2014 s Jaroslavem Havlem a Tomášem.

 

    Rád pomohu chovatelům užovek červených, aby jim chov přinášel radost.  

máte mě vašek máte mě hadiVáclav Vydra z natáčení mého chovu dne 17.10 2011, pro pořad "Máte mě!" na ČT odvysílaný  30.10.2011