Krmení a rozkrmování mláďat užovky červené.
V tomto článku, bych rád začínajícím chovatelům napsal pár rad jak krmit, popřípadě rozkrmit mládě pokud odmítá žrát.
Mláďata užovek červených krmíme výhradně mláďaty drobných hlodavců. V chovech v zajetí se ke krmení používají, převážně čerstvě vylíhlá holátka myší, popřípadě mastomyší, křečíků, a křečků. Ale holátka myší jsou nejdostupnější a nejlevnější. Mláďata užovek z 80 – 90% přijmou již první nabízenou potravu, takže z rozkrmováním nebývá velký problém. Ale může se stát, že některý jedinec odmítá krmení i delší dobu. Co s tím udělat? Také se může stát, že začínající chovatel si zakoupí svou první užovku a ona nechce žrát. Nebo se vám podaří první odchov užovek a vy ještě nemáte zkušenosti s prvním krmením, nebo rozkrmováním nežeroucího hada. Hady doporučuji krmit v samostatných menších krabičkách (boxech) a nechat ho s holátkem v krabičce přes noc. Ve velkém teráriu by malý had holátko těžko našel.
Tady vám dám pár návodů, jak to dělám ve svém chovu.
S prvním krmením začneme, až po prvním svleku, já začínám krmit cca 3-5 dni po prvním svleku hada. Krmím 1 x týdně, mláďata chovám i krmím jednotlivě, v uzavíratelných plastových boxech těchto rozměrů 27 x 14 x 8 cm. (d x š x v) od firmy Acheta farm, zde je odkaz: http://obchod.acheta.cz/ostatni-plastovy-vikem-ciry-275x14x75cm-p-1001014.html Podestýlku v boxu mám noviny a nesmí chybět miska s vodou.
Upozorňuji, nerozkrmené mláďata krmte v malém boxu. Vhodný je neprůhledný plast. (například krabička od Ramy) Samozřejmě nesmíte zapomenout na větší množství ventilačních otvorů, pro přístup vzduchu. V takovém malém boxu je had neustále v kontaktu s potravou, cítí pach mozečku a krve z nastřiženého holátka. Malý prostor mládě spíš vyprovokuje k útoku.
Násilné krmení.
Používám tyto pomůcky.
Postup:
Tady se naskýtá více možností. Pokud rozkrmujete jednoho, nebo jen pár hadů, doporučuji si s tím vyhrát. Je to sice časově náročné, ale had začne žrát dle mého názoru dřív.
Doufám, že vám tento článek pomůže při vašem chovu a odchovu, nebo někdy v budoucnu, až budete postavení před tento problém. Článek si můžete kdykoliv najít i na mém blogu.
Pokud něčemu nerozumíte, nebo budete chtít poradit, můžete napsat do komentářů, nebo mě kontaktujte na mém osobním emailu: palkal@seznam.cz
Na závěr bych vám chtěl popřát mnoho úspěchu v chovu a co nejméně nežeroucích hadů. 🙂
Lubomír Pálka © palkalsnakes.cz **** 2015